Agroexpo 2021'in Yıldızı Ege Yıldız Oldu!

VAHŞİ SULAMAYA SON


Küresel iklim krizi ve kuraklık sorunu, Agroexpo 2021 İzmir Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda sulama teknolojileri ön plana çıkardı
80 ülkeden 774 firmanın katıldığı ve 126 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda en çok ilgi gören stantlardan biri Ege Yıldız ve Egeplast oldu.

Dünyamızı tehdit eden en büyük problemlerden biri olan, küresel ısınmanın yarattığı iklim krizi ve kuraklık, İzmir’de gerçekleşen Agroexpo 2021 Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın da ana teması oldu. Kovid-19 pandemisi nedeniyle bir buçuk yıl aradan sonra yapılan ve 80 ülkeden 774 firmanın katıldığı ve açılışını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yaptığı fuarda, en büyük ilgiyi sulama teknolojileri gördü.


Orion Fuarcılık tarafından geçtiğimiz yıllarda 4 gün planlanan, ancak pandemi nedeniyle bu kez 5 gün kapılarını ziyaretçilerine açan Agroexpo 2021’de, Ege Yıldız ve Egeplast dünyada temiz su kaynaklarının azaldığına vurgu yaparak, ziyaretçilere tarımsal sulamada teknolojik çözümler sundu. Bu konuda Vodafone ile gerçekleştirdiği ortak projeleri de Ege Yıldız ve Egeplast, fuarın yerli ve yabancı konuklarının ilgi odağı oldu.


AÇILIŞ YAYINI EGE YILDIZ STANDINDA


Tarım sektörünün en etkin yayın organlarından biri Çiftçi TV, fuardaki açılış yayınını Ege Yıldız, Egeplast standında yaparken, Ege Yıldız Ziraat Müdürü Özgür Devrim Kara, Tarımsal alanda vahşi sulamanın, büyük oranda su kaybına neden olduğunu, ürün verimliliğini azalttığına dikkat çekerek, bu konuda tüm çiftçileri sulama teknolojilerinden faydalanmaya davet etti. Kara aynı görüşleri fuar süresince konuk olduğu Agro TV ve Köy TV yayınlarında da gündeme getirerek, ilgililerin dikkatini çekti.


BÜYÜK PROJELERLE GELDİLER


Katılımcılarının çoğunluğunu Fransız firmalarının oluşturduğu fuarda, Bulgaristan, Rusya, Polonya, Hindistan ve Katar başta olmak üzere 80 ülkenin firmaları yer alırken, Ege Yıldız ve Egeplast standı adeta, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden fuarı ziyaret edenlerin buluşma noktasıydı. Ege Yıldız ve Egeplast’ın sunduğu kaliteli sulama borularına ilgi gösteren ziyaretçiler, orta ve büyük ölçekli sulama projeleri ve bayilik taleplerinde bulundu.


BELEDİYELER DE İLGİ GÖSTERDİ


Ege Yıldız ve Egeplast standını Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra, park ve bahçe projelerinde de sulama teknolojilerini kullanmak isteyen belediye başkanları da ziyaret etti. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, parklarda başlattıkları teknolojik sulama sistemleri için ortak çalışma yapabileceklerini söyledi.
Geçen yılki Agroexpo İzmir’de, 800 milyon doları aşkın bir iş hacmi gerçekleşirken, bu yılki verilere göre ikili heyetler arasında 900 milyon doları aşkın bir iş hacmi gerçekleşti. Bu rakamın, münferit gelen yabancı konuklar ve firmalarla birebir görüşenlerin yaptığı bağlantılarla 1 milyar 200 milyon dolara ulaşabileceği açıklandı. En verimli görüşmelerin ise Bulgaristan, Rusya, Nijer, Moldova ile olduğu, en çok anlaşma yapılan ülkenin ise Katar olduğu ifade edildi.