Ana sayfa Kurumsal Ürünler Kalite Müşteri Hizmetleri İnsan Kaynakları İletişim
  Tesisatçıya Özel

  Tesisatta Dikkat Edilecek Hususlar
  Teknik Uygulama Filmi
  Dilek ve İstekler
  Tesisatçıya Özel  »  Tesisatta Dikkat Edilecek Hususlar  
Tesisatta Dikkat Edilecek Hususlar

1- Mutlak surette Egeyıldız kaynak takım çantasını kullanınız. Kaynak makinasının termostatının 260 0C’ye ayarlı olduğunu kontrol ediniz.

2- Teflon kaplaması bitmiş paftayı kullanmayınız.Paftaya plastik malzemenin yapışması paftada teflon kaplamanın bittiğini gösterir.

3- Zarar görmüş,çatlamış boru ve ek parçaları kullanmayınız.Kaynak yapılacak boru ve ek parçaların yüzeyleri ve kaynak paftaları temiz olmalıdır.

4- Soğuk havalarda kaynak yapmadan önce boru ve ek parçaları ön ısıtmaya tabi tutunuz.Soğuk boru  ve ek parçalar kaynak işlemi için makinaya sokulursa şok ısınmadan dolayı kaynak yerinde kılcal çatlak oluşabilir.

5- Egetherm borunun kaynak boyu, şablon kullanarak işaretlenip, paftaya işaretli kısım kadar sokulup ısıtılmalı ve kaynatılmalıdır.İşaretleme yapılmadan rasgele yapılan kaynak sonrası boru, ek parça içine fazla itilmiş olabilir.Bu durum iç çapta daralmalara neden olur.Ayrıca kaynak ve soğutma sürelerine uyulmalıdır.

6- Kaynak sırasında boru, bağlantı parçası içinde sağa-sola veya yukarı-aşağıya oynatılmamalı, aynı eksende kaynak yapılmasına dikkat edilmelidir.Eksenden kaçık yapılacak kaynaklar, boru ve ek parçada olması gerekenden daha az bir yüzeyde yapışmanın meydana gelmesi demektir.Bu durum başlangıçta tesisatta su sızıntısına sebep olmayabilir,ancak uzun vadede tesisatta istenmeyen su kaçaklarına meydan verebilir.

7- Egetherm Stabil borularda, işaretlenmiş kaynak boyu kadar aluminyum folyo kalemtraşla tamamen sıyrılmalıdır. Bu sıyırma anında kalemtraş bıçağının ayarlı olmasına dikkat edilmelidir.Ayarsız olması durumunda folyonun altındaki polipropilen boru malzemesi fazla sıyrılır ise borunun dış çapı standart ölçüsünün altına düşebilir ve ekparça ile kaynağında uyumsuzluk yaratabilir.

8- Metalli ek parçalar düz dişlidir. Bunun karşılığı, döküm fittings dahi kullanılacaksa düz dişli olmasına dikkat ediniz.Konik dişli ekparça kullanmayınız.

9- Dişli bağlantılarda mutlaka teflon bant sarılmalıdır. Keten kullanılması tercih edilmemelidir. Mecbur kalındığı takdirde keten özenle diş dibine boşlukları dolduracak şekilde sarılmalıdır.

 

10- Dişli bağlantıları sıkma anında çok büyük kuvvetlere gerek yoktur. Büyük boru anahtarı ile sıkma yapılmamalıdır. -

11- Boruyu sabitleme noktalarına ve aralıklarına dikkat edilmeli,dirsekler ve bunun gibi dönüş noktaları hiçbir zaman sabitleme noktası olarak kullanılmamalıdır.

12- Egetherm boru ve ek parçaları özellikle soğuk havalarda dış darbelerden korunmalı,bina dışı uygulamalarda güneş etkisine maruz kalan yerlerde izole edilmelidir.

13- Egetherm boru ve ek parçaları sıcak su sistemlerinde kullanıldığında uzama özelliği gösterirler. Bunun için sıvı altı döşemelerde serbestçe genleşmelerine imkan verecek boşluklar bırakılmalıdır. Sıva sırasında bu boşlukların doldurulmalarına mani olacak tedbirler alınmalıdır.

 

14- Tesisat bittikten sonra sistem su ile doldurup, havası alınmalı ve test edilmelidir. Test basıncı enaz 10 bar ençok 20 bar olup,test süresi 24 saati geçmemelidir.Soğuk hava şartlarında, binanın yapım aşamasında tesisatın içinde bekleyen su, donması sonucu borulara zarar verebilir.Bu gibi durumlarda boruları don etkilerinden korumak için su, tesisattan boşaltılmalıdır.

15- Şofben bağlantıları tesisatın en kiritik noktalarıdır. Şofben bağlantılarında meydana gelen metalin plastikten ayrılarak çıkması durumu şofben çalışma sisteminde meydana gelen arızadan kaynaklanmaktadır.Servisleri tarafından “şofbenin susuz çalışması” tabiri kullanılan bu arızadan dolayı, şofbende sıcak su kullanımı bataryadan kapatıldığı halde şofben pilot aleve geçmemekte, yanmaya devam etmektedir.Bu gibi durumlar oluştuğunda şofben mutlaka yetkili servisine gösterilmelidir.

16- Taşıma sırasında, araçlara yüklenirken veya indirilirken bağ halindeki borular kesinlikle yere atılmamalıdır. Bağlar, iki ucundan tutularak itina ile yerleştirilmelidir Boru ve ekparçaları dışarıdan gelebilecek sert vuruşlardan ve boru uçlarını çarpma etkilerinden koruyunuz.

17- Şantiyede veya inşaatta borular kesinlikle açık hava şartlarına maruz bırakılmamalıdır,üzerleri örtülerek korunmalıdır veya kapalı alanlarda stoklanmalıdır.

18- Bina tesisatı tamamlanıp,kontrolü yapıldıktan sonra boruların üstü kapatılmalıdır. 
Ana sayfa Kurumsal Ürünler Kalite Müşteri Hizmetleri İnsan Kaynakları İletişim Site Haritası
© 2017 Copyright, Ege Yıldız A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır web tasarım izmir